RWN
Problem z wykonaniem mapy - Wersja do druku

+- RWN (http://rwn.boo.pl)
+-- Dział: Racer (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pomoc (/forumdisplay.php?fid=8)
+---- Dział: Poradniki (/forumdisplay.php?fid=29)
+---- Wątek: Problem z wykonaniem mapy (/showthread.php?tid=2581)

Strony: 1 2

Problem z wykonaniem mapy - pawel1202 - 01-09-2019 14:32

Witam. Mam pewien problem. Mianowicie potrafię wykonywać modele map, zrobiłem już tego całkiem sporo - jednak teraz zacząłem konkretny projekt właśnie robiony pod racera. Znam się mniej więcej na kompozycji graficznej, kolorystyce mapy itd. Mapa przedstawiać będzie kilka polskich wsi, które są połączone drogą w lesie. Może i zrobi się jakieś miasteczko (coś w stylu mapy "Osiedle").

Chętnie zacząłbym przygodę z konwersjami map z innych gier (np. z Need For Speed Porsche Unleasched). Niestety mój problem jest taki, że przyzwyczaiłem się do pewnego programu 3D, i nie mam zamiaru z niego przechodzić. Z tego programu eksportuję plik collada z modelem mapki - który poprawnie działa w blenderze. Podsumowując - mapka działa w blenderze, ale szlak mnie trafia jak cokolwiek w nim grzebię - nienawidzę tego programu a jestem do niego zmuszony. W Blenderze mapy działają poprawnie.

Jeśli ktoś ma chęć pojeździć po nowych mapach, które są wykonane na poziomie (lub zaczerpnięte z innych gierek) to proszę o pomoc, jakiś poradnik, jak wyeksportować cokolwiek do racera za pomocą blendera. Jestem na ten program niestety skazany, i nie ma innej opcji. Pozdrawiam

Tutaj zamieszczę dwa screeny (oczywiście mapki robione były pod grę na silniku 3D Rad - straszny archaizm) więc są mało szczegółowe. Do racera będzie coś znacznie lepszego, nad czym już zacząłem prace.

[Obrazek: 0bdc190d0e8f88b0m.png]

[Obrazek: 4910937a97ca6697med.png]

RE: Problem z wykonaniem mapy - Irmscher - 01-09-2019 17:44

Z blendera exportujesz do obj najlepiej, potem potrzebny jest Ci zmodeler 2 (najlepiej 2.2.4) albo 3 i exportujesz z niego do z3d. Potem potrzebny jest zmodeler 1, w zmodelerze 1 wczytujesz plik z3d i exportujesz do formatu dof.

RE: Problem z wykonaniem mapy - pawel1202 - 02-09-2019 16:17

A czy nie da się jakoś tego zrobić z Blendera? Ten Zmodeler jest płatny niestety - chyba go i tak kupię, ale wolałbym to zrobić blenderem Big Grin Mam nadzieję że jest tutaj ktoś, kto używał blendera do tego celu Big Grin
[Obrazek: ee2983021f669144med.png]
[Obrazek: bc9f5a2920c5a2a0med.png]
[Obrazek: 9e6a143b3071d33cmed.png]
[Obrazek: 90d17e43440b92b4.png]

RE: Problem z wykonaniem mapy - Racerowiec - 03-09-2019 11:23

Użyj czcionki "Drogowskaz" Znaki będą wyglądać 100x lepiej Smile

RE: Problem z wykonaniem mapy - pawel1202 - 03-09-2019 11:50

Mapka ma już kilka kilometrów i powstaje na niej małe miasteczko Big Grin.
[Obrazek: ece8169284c9ea83m.png]
[Obrazek: 4dbc49d6f47e6876m.png]
[Obrazek: d2c0ab9f779ac842m.png]
A co do znaków to takie mi się podobają - teksturę zrobioną w paincie "podrasowałem" w Gimpie. Ważne jest dla mnie, że są czytelne.
[Obrazek: ec43bd913da99cb4m.png]
[Obrazek: 21fa29078158bf11m.png]
Nie mam pojęcia co tutaj należy zrobić. Mam nadzieję, że ktoś się na tym zna Big Grin W innym wypadku będę musiał kupić tego Zmodelera. Niestety obawiam się, że nawet jeśli komuś wyślę mapkę i on ją przekonwertuje na odpowiedni format skończy się tym, że tekstury nie będą pasowały albo będą jakieś inne problemy (które ja samemu będę musiał naprawić). No zobaczymy, ale wolałbym spróbować jednak blenderem.

RE: Problem z wykonaniem mapy - Irmscher - 04-09-2019 6:38

Jesli chcesz sie chwalic mapa, tym co do niej robisz np, to zaloz sobie temat w dziale moderskim. Smile
A co do zmoda, nie trza go kupowac, pobierz bezplatna wersje i cracka do niej. Smile

RE: Problem z wykonaniem mapy - pawel1202 - 04-09-2019 15:56

W wątku bardziej chodziło mi o rozwiązanie problemu, ale też pokazuję co zrobiłem, z nadzieją, że ktoś zna mechanikę exportu blenderem Big Grin W każdym razie mogę udostępnić plik collada albo plik w formacie obj. Problem jest jednak taki, iż muszę raczej samemu naprawić jakieś kwiatki, które się pokażą. Drzewa trzeba dołożyć w innym programie (co prawda na załączonych obrazkach wyglądają ładnie, ale są to tylko moje tekstury alpha, które w moim modelerze się przebijają tworząc irytujący efekt). W każdym razie kupię sobie tego Zmodelera (to nie ładnie ściągać cracki Big Grin) albo wyślę komuś oba modele (mapa i drzewa) i ten ktoś te modele wyeksportuje, no i dalej zobaczymy co się będzie działo.

Na załączonym obrazku przedstawiam to co udało mi się zrobić (jeszcze bez roślinności). Mapka głównie przebiegająca w lesie, kilka dróg, które prowadzą do miasteczka. Jeszcze mam trzeci kawałek, który zrobiłem dawno temu i muszę go odkopać, również bym go dołączył do mapki. Będzie to miało wtedy około 10 kilometrów.
[Obrazek: cc554647fbe3395cmed.png]
Póki co na mapie jest jedna wioska i jedno miasteczko. Jeszcze dokleję ten trzeci fragment, wykleję roślinnością i mapka będzie całkiem niezła. Tylko pozostało to wyeksportować Big Grin Mapa ma być konkurencją dla Polish Roads (ile to jeszcze można po niej jeździć, mi już się kilka razy znudziła).

[Obrazek: b6baf5879f16d1bamed.png]
W Blenderze udało mi się zainstalować ten cały DOF eksporter (zajęło mi to kilka godzin, nic nie jest nigdzie napisane tak, aby ktoś kto nie korzysta z tego programu na codzień cokolwiek zrozumiał). Ale teraz mam kolejny problem (na screenie 2) i również nie mam pojęcia co tutaj zrobić.

RE: Problem z wykonaniem mapy - Irmscher - 05-09-2019 14:20

Nie kupuj zmoda 3, szkoda hajsu.

RE: Problem z wykonaniem mapy - fabikan75 - 06-09-2019 7:18

Ja też trochę dziubam przy mapkach. Niestety, gdy stworzę jakis model w Ciema 4d i go oteksturuję, to po przerzuceniu do zmoda tekstury sië rozwalają, a ich siatka zmienia położenie. A więc modeluję w cinemie a teksturuję w tym nieszczęsnym zmodzie. Życzę wytrwałości i chętnie pojeżdżę, gdy skończysz.Big Grin

RE: Problem z wykonaniem mapy - pawel1202 - 06-09-2019 13:36

Aktualnie zostawiłem tamten projekt i kupiłem Bob's track builder. I sobie będę budował, póki co robię elementy typu roślinność i otoczenie. Jak coś wydłubię na pewno się podzielę. Pozdrawiam