Witamy na RWN!
Nick: Hasło:
Ogłoszenie
Zostały wprowadzone zmiany w regulaminie. Dodany został punkt numer 9 w regulaminie shoutboxa ("Shoutbox to nie dział pomoc. Wszystkie tego typu wpisy będą karane"). Prosimy o zapoznanie się i respektowanie nowej zasady.

Odpowiedz 
Racerowe FAQ
14-11-2014, 18:16
Racerowe FAQ
Witam,
jako że mam ostatnio czas i nie wiem co z nim zrobić postanowiłem zrobić coś pożytecznego i coś co pomoże wprowadzić nowych w świat Racera ograniczony tylko i wyłącznie wyobraźnią. Poniższy zbiór informacji ma nakreślić co po co jest i co z czym się je. Często padają pytania które nie powinny się pojawić lub się dublują czy troją dlatego jeśli jesteś nowy to zapoznaj się z tym artykułem.

Doceń pracę, czas i pieniądze wydawane na to forum. Tutaj każdy jest tylko człowiekiem i każdy z nas uczył się Racera od 0. Nikt nie mówi że będzie łatwo ale to praktyka i kombinowanie pozwala osiągnąć efekty.

Z poradnika dowiesz się:

Podstawy Racera
  1. Jaką wybrać wersję Racera
  2. Podstaw konfiguracji gry
  3. Gdzie wrzucić pobrane dodatki
  4. Co znajduje się w folderze z samochodem

Proste Racerowe modyfikacje
  1. Jakie programy są Ci potrzebne
  2. Jak obniżyć samochód, zwiększyć moc silnika
  3. Jak zmienić kolor karoserii
  4. Jak modyfikować model 3d

Wdrożenie do forum
  1. Jakie panują zasady na forum
  2. Jak grać Multiplayer
  3. Jak robić screenshoty
  4. Poznasz ekipę forum

Dobór wersji Racera.

Racer jest darmową grą a raczej rozwojową platformą w której ogranicza Cię tylko twoja wyobraźnia. Ogólnie przyjmuje się że Racer dzieli się na wersję No-CG oraz wersję CG. Ja do końca osobiście się z tym nie zgadzam, gdyż dzielę Racera na wersję;
-Full No-CG czyli bardzo stary Racer (0.6.5) który będzie działał na starym IBMie wyniesionym z pracowni komputerowej w gimnazjum;
-No-CG tutaj od razu nasuwa mi się wersja 0.8.6 na której sam kiedyś dużo grałem;
-Semi-CG czyli ogólnie pojęty Racer CG ale do wersji RC7 włącznie. Tutaj np na Radeonie będzięsz miał poszarpane cienie ale będziesz mógł grać bez problemów;
-Full-CG czyli Racery od RC8 w górę. Tutaj jak chcesz grać to musisz mieć kartę ze stajni GeForce, Radeony sobie z tym nie radzą;
No i tutaj pojawi się pytanie po co gość mi to mówi jak ja chcę tylko pograć - już tłumaczę. Im starsza wersja tym ma mniejsze wymagania dotyczące sprzętu. Tak jak pisałem w 0.6.5 pograsz na starym IBMie tam wymagania nie są znane bo nimi i tak nikt się nie przejmował, idzie prawie na wszystkim. 0.8.6 to wyższa liga, tutaj przyda Ci się jakaś karta graficzna na AGP. CG czyli te RC no to tutaj do RC7 może być jakiś Radeon na PCIe tak mi to najłatwiej wyjaśnić, ten Racer już daje grafice popalić. No i Racery od RC8 w górę, tutaj już musisz mieć GeForce i raczej coś pokroju GTS 450 w górę.
Najprostszym skrótem wersje te różnią się jakością grafiki, chociaż i to nie reguła bo na CG można dużo zepsuć a wytrawny Racerowiec potrafi dużo wycisnąć z No-CG (zapraszam do obejrzenia screenshotów Bartka czy Venuska)
Grę pobierasz i rozpakowujesz i możesz odpalać przez plik racer.exe, oczywiście zdarzają się błędy i wtedy warto zainstalować VCredist - często pomaga na te dolegliwości. Inaczej się tyczy sprawa laptopów. Jeśli masz dedykowaną kartę graficzną czyli np GeForce 720M to Racera CG musisz odpalić właśnie na niej. Jak masz Intelowską integrę to albo tniesz na No-CG albo dajesz sobie spokój.

Konfigurujemy przed pierwszym uruchomieniem.

Tutaj poświęcę głównie uwagę sprawom najistotniejszym, bo Racera można konfigurować na tysiące sposobów. Jak pokażę te które są najważniejsze i dzięki nim będziemy się cieszyć grą.
Zaczniemy od ustawienia rozdzielczości gry. Ja mam ustawioną rozdzielczość 1600x900 bo taką mam rozdzielczość zalecaną dla monitora w systemie. Można to zrobić na dwa sposoby czyli;
z poziomu gry, niżej screenshoty.
[Obrazek: 15804290302_4602609dc1_s.jpg] [Obrazek: 15617306348_521fb4055d_s.jpg] [Obrazek: 15800841971_940fd90e4b_s.jpg]
Rozwiązanie nie jest idealne bo są tam tylko najpopularniejsze rozdzielczości, a np. 1600x900 domyślnie tam nie ma.

Lub z poziomu pliku konfiguracyjnego znajdującego się w folderze z Racerem racer.ini.
Szukamy tam sekcji ; Graphics. Można wcisnąć ctrl+f i wyszukać. Niżej mamy takie opcje jak;
-fullscreen= - tutaj ustawiamy czy chcemy żeby gra była na pełnym ekranie czy nie. Wartość "0" po "=" oznacza że gra odpali się w okienku, wartość "1" będzie odpalać grę na pełnym ekranie.
-width= - szerokość. Jest to pierwsza wartość z naszej rozdzielczości ekranu, w moim przypadku jest to 1600.
-height= - wysokość. Analogicznie jak wyżej, z tym że jest to druga liczba z naszej rozdzielczości. Dla mnie 900.
[Obrazek: 15617307498_1d2c0a89ae_s.jpg][Obrazek: 15183273163_a23e2c3a56_s.jpg]
Jeśli już wpiszesz swoje wartości to zapisz plik i możesz po raz pierwszy uruchomić Racera.

I co dalej?

Teraz pobierasz sobie jakąś trasę i samochód. Domyślnie z grą masz Lamborghini i tor ale mało kto w prawdziwym życiu jeździ Lambo po torze a to właśnie o ten realizm tej gry w główniej mierze chodzi. Trasy i samochody dzielą się na dwie grupy; CG i No-CG. Pobierasz samochód taki jaką masz wersję Racera.

Pobrałem i co dalej?

Samochód w folderze wrzucasz do folderu z racerem/data/cars a trasy racer/data/tracks.

Co znajduje się w folderze z samochodem?

Na pewno będziesz miał tam;
-Tekstury w formacie *.tga
-Modele 3D części lub całego samochodu w formacie *.dof czyli Racerowym formacie plików 3D.
-Car.ini czyli jeśli jesteś nowy to zbiór linijek które Ci nic nie mówią ale najprościej można to wytłumaczyć że jest to całe zachowanie samochodu, to jaki ma silnik, jak brzmi, jak pracuje jego zawieszenie, gdzie są w nim kamery, jak trzymają się opony.
-Views.ini tutaj znajdują się kontrolki czy wskazówki i ich ustawienia.
-Car.shd - czyli shadery, inne dla wersji CG lub No-CG. To je się przerabia jeśli chcesz mieć dany samochód na CG mimo że został stworzony na No-CG przy odrobinie determinacji jesteś w stanie go przerobić. Shadery definiują czy dany materiał na samochodzie ma być błyszczący, matowy czy może przezroczysty.

Ok chcę coś pomodzić!

Więc na początek zaopatrz się w program ZModeler 1.07b(Klik!), to on posiada wtyczkę dzięki której obsługuję pliki *.dof. To w nim możesz dodawać, przestawiać, powiększać, obracać, zmniejszać, usuwać i co Ci się jeszcze podoba robić z częściami samochodu. Jest to troszkę skomplikowane ale tym zajmiemy się później. Jeśli nie masz wyobraźni przestrzennej to zajmij się car.ini i np zmniejsz prześwit swojego samochodu czyli zwyczajnie posadź go na glebę. Do otworzenia car.ini możesz użyć notatnika, ja osobiście preferuję Notepad ++ ale to ze względu na moje lenistwo i po prostu używam w nim kilka bardziej zaawansowanych funkcji, ale lepiej zacznij od zwykłego Notatnika żeby ogarnąć co z czym się je. Kolejnym programem który Ci się przyda będzie GIMP (Klik!). Pewnie pobierzesz wersję 2.8 i dobrze zrobisz. Otwiera on nasze tekstury w formacie *.tga czyli jakby to powiedzieć... obrazki którymi jest oklejony nasz model samochodu. W tych teksturach zawiera się np lakier naszego samochodu, tkanina na fotelach, tkanina podsufitki, lakier na felgach, kolor plastiku itd.

Dobra chłopie ale może byś mnie czegoś nauczył...

Nie, nie nauczę Cię!
Dobra żartowałem heheheheszky. Na początek obniżymy nasz samochód. Otwórz car.ini tego samochodu przy którym chcesz modzić znajdź w nim sekcję susp_front i zmień wartość y= np z y=0.06 zmień na y=0.02 prześwit na pewno się zmienił tylko czy na większy czy na mniejszy to musisz sam sprawdzić. Zapisz plik odpal Racera i sprawdź. Jeśli się Ci zwiększył to daj mu y=0.10 i będzie gleba. Tym sobie regulujesz wysokość przodu tył robisz tak samo tyle że w sekcji susp_rear.
W tym magicznym pliku car.ini możesz również sprawić że twój samochód będzie lepiej przyśpieszał prostym sposobem. W sekcji engine znajdź linijkę max_torque=
i jak masz np max_torque=1.05 to zmień na max_torque=1.15. Moc twojego samochodu się zwiększy. Oczywiście po tym zapisujesz plik i sprawdzasz czy twój Golf II pali kapora na 3 biegu. ;> Gdyby ślizgało Ci sprzęgło to znajdź sekcję Clutch zazwyczaj jest niżej Engine i tam też zwiększ max_torque np z 300 na 350 i testuj. Racer polega na tym żeby grzebać i sprawdzać co się zmieniło. Smile

Dobra teraz mam ochotę na coś bardziej ambitnego!

Bardzo mnie cieszy twój zapał do pracy. ;] Może teraz zmienimy kolor twojego już glebowozu? Jak masz robisz tak; odpalasz teraz teksturę z lakierem twojego wozidła zazwyczaj jest to karoseria.tga/remap.tga/bodycolor.tga nie wiem jak jest w twoim pierwszym dobrowolnie wybranym Racerowym samochodzie. Odpaliłeś teksturę? To lecim. Wciśnij sobie ctrl+a zaznaczy Ci cały obszar. Wybierz sobie jakiś kolor w suwakach, na palecie czy jak sobie tam życzysz i wypełnij zaznaczenie przy pomocy kubełka z farbą tym twoim kolorem. Twój samochód dostanie właśnie taki lakier. Jeśli poczułeś że car.ini stanie się twoim wieloletnim przyjacielem to możesz spróbować lakier RGB. To już jest wyższy poziom. Lakier ten ma inną głębię koloru, inaczej mieni się do światła. Np używając standardowego shaderu twój lakier będzie do słońca odbijał się takim jakby "Mlekiem" a jak wpiszesz wartości RGB to lakier będzie odbijał to światło właśnie tym kolorem jakiego wartości są tam wpisane. Możesz to zrobić tylko na wersji CG. Poradnik jak to zrobić znajdziesz oczywiście w dziale Poradniki.

Racery CG obsługują coś jeszcze takiego jak skrypty, czyli jakby to ująć nie mówiąc dalej skrypty... Są to programy, które modyfikują pewne zachowania, dodają nowe funkcje np kierunkowskazy, animacje, światła czy możliwość otwierania drzwi, maski czy pokrywy bagażnika. Ogólnie to już bardziej skomplikowana sprawa i temat rzeka.

Zmodeler czyli modyfikujemy model.

Tak jak już wcześniej pisałem do edycji modelu w formacie *.dof służy Zmodeler 1.07b. Jeśli go jeszcze nie pobrałeś to zrób to a jeśli nie wiesz gdzie jest link to przeczytaj post od początku. Jest to nie ocenione narzędzie, niezawodne o nieograniczonych możliwościach. A tak serio to jest to program umożliwiający modelowanie 3D, modyfikacje tych modeli, teksturowanie, mappowanie i coś by się jeszcze znalazło. Zmodeler lubi strzelić focha w najmniej spodziewanym momencie szczególnie jak pracujesz na szczegółowym modelu, żeby Cię nie zaskoczył zapisuj sobie twoje postępy co 10 minut w Zmodelerowym pliku *.z3d - taki backup. Poniżej wrzucam kilka poradników dotyczących właśnie tego programu wykonanych kolejno przez: Lizaka i Seboo107:

Jeśli twoje ambicje wykraczają poza to co przedstawiłem to wal do działu poradniki(Klik!) tam już ktoś się naprodukował żeby takim jak ty wyjaśnić co jak zrobić.

Forumowe zabawy.

Na forum odnajdziesz kilka działów takich ja Racerowe Życie, Garaże czy Giełda. W Racerowym życiu prowadzisz swoje wirtualne życie, staramy się to robić w miarę realnie więc nie lakierujemy auta w godzinę i nie zmieniamy koloru co 2 dni.
Garaże to miejsce gdzie możesz pokazać swoje wszystkie maszyny, pokrywa się to z RŻ ale tutaj nie wymaga się już takiego dużego realizmu, to tutaj pokazujesz że dodałeś nową dokładkę czy zmieniłeś zapach na lusterku.
Giełda to tutaj za wirtualną walutę eR kupujesz wirtualne auta innych użytkowników forum. Ceny powinny być porównywalne do tych w złotówkach żeby zachować maksimum realizmu. Ale jak nie masz 15 postów to nawet tam nie zaglądaj.

Gra multiplayer.

Racer umożliwia grę z prawdziwymi graczami poprzez multiplayer. Nie jest to tak realizowane jak np w CSie że masz ogólnie otwarte serwery, tutaj umawiasz się z innym graczem (Np. w tym temacie (Kilk!)). Ogólnie założenie jest takie że gra jest realizowana na komputerach podłączonych do jednej sieci np LAN, WLAN, WAN, MAN. Ale wiadomo że wszyscy nie jesteśmy fizycznie podłączeni do jednej sieci. Tutaj z pomocą przychodzi Hamachi. Tworzymy w niej wirtualną sieć do której podłączają się uczestnicy gry. Wszyscy uczestnicy muszą wymienić się samochodami czyli Ty musisz mieć auta pozostałych graczy a oni Twoje i reszty graczy. Musicie też grać na takiej samej mapie. Szczegółowy opis jak grać multiplayer znajdziesz tutaj (Klik!). PS. Proponuję wyłączyć nazwy nad samochodami. Robisz to przez plik Racer.ini, wyszukaj linijkę "show_names" i ustaw wartość na "0".
[Obrazek: 15617306798_91cab88c24_s.jpg]

Robimy Screenshoty

Screenshot czyli jak to niektórzy określają zdjęcia z gry; możemy robić na dwa sposoby, jeden prosty, nie wymagający w teorii żadnych narzędzi czyli klikamy w grze F12 i w folderze z Racerem/data/dump mamy nasze screenshoty w formacie *.tga. Ja jak większość nie używam tego rozwiązania bo po pierwsze takie pliki dużo ważą a po drugie trzeba je konwertować bo mało który hosting zdjęć obsługuje ten format. Alternatywą dla tego sposobu jest FRAPS. Najlepiej "załatwić" sobie wersję zarejestrowaną, ustalić folder zapisu screenshotów, format - polecam *.png i hotkey czyli skrót klawiszowy którym będziemy robili screeny. Jeśli jesteś w grze i masz uruchomionego FRAPSa to wybierasz kamerę klawiszami od 1 do bodajże 9 (tymi wyżej QWERTY), później ustawiasz sobie perspektywę na klawiaturze numerycznej (1,3 przybliżanie oddalanie; 2,8,4,6 przesuwanie kamery; 7,9 obracanie kamery, +,- FOV czy jak to się zwie, zmienia się obraz ale nie mam pojęcia jak to opisać i 5 czyli powrót do pozycji wyjściowej kamery). Gdy masz już utrwalone te ujęcia możesz się nimi pochwalić na forum, musisz użyć jakiegoś hostingu zdjęć - ja używam jak wielu Flickr'a ale też polecam imagebam'a - jego zaletą jest to że po wrzuceniu kilku zdjęć możesz uzyskać kod BBcode do wrzucenia na forum dla wszystkich wrzuconych zdjęć a nie tylko dla jednego jak to jest w przypadku Flickr'a. Fotki na forum najlepiej wrzucać poprzez miniaturki lub tak aby nie rozciągały forum np 500x371 to bezpieczny rozmiar, nie rozwala forum. Jeśli twoje zdjęcie rozciąga forum zostanie usunięte przez kogoś z administracji.

Forumowy leksykon.

SB - skrót od Shoutbox, to jest okienko na dole strony głównej taki czat na żywo. Obowiązują tam zasady forum, punkty regulaminu z wyłączeniem punktu "7' Regulaminu Ogólnego. Służy do luźnych rozmów na różne tematy.
Ostrzeżenie słowne - jest to notka w odpowiednim dla funkcji kogoś z administracji kolorze. Jest to pierwsza rzecz przez warnem. Jest stosowana w przypadkach łamania Regulaminu ale w nie sprawach które są bardzo istotne, np. pierwsze użycie wulgaryzmu w poście. Jeśli będzie się to powtarzać i nic się po ostrzeżeniu nie zmieni będą wyciągane konsekwencje w formie Warnu.
Warn - jest to ostrzeżenie za nie przestrzeganie regulaminu. Nakłada go administracja i wyraża się go w skali procentowej czyli jak pod Twoim postem pojawi się +30 oznacza się że masz 30% ostrzeżenia, jeśli osiągniesz 100% zostaniesz zbanowany.
Ban - Myślę że większość zna ten termin, oznacza on zablokowanie konta i dostępu do forum. Nakłada się go za rażące łamanie regulaminu lub po osiągnięciu 100% w skali ostrzeżeń.
Kszyhó - temat tabu. Nie pytaj, nie poruszaj tematu bo wsadzisz kij w mrowisko. Im mniej wiesz tym lepiej śpisz. Smile
Spot - jest to umówiona gra multiplayer.
SPAM - wiadomości nie na temat, zaśmiecające forum, za taką działalność grozi warn albo ban.
Off-top/Off-topic - odejście od tematu danego tematu na forum. Takie działanie może być zinterpretowane jako SPAM, wtedy konsekwencje mogą być takie jak wyżej napisałem. Istnieje również temat na forum o takiej nazwie(Klik!). Dotyczy się niego inny regulamin(Klik!). Jest on wyłączony z punktu "7" Regulaminu Ogólnego.

Na koniec postaram Ci się przedstawić ekipę forum;

1. żółci - czyli Marcin i Paweł, założyciele, są na forum ale się nie rzucają ale lepiej nie podskakuj
  2. czerwoni - Huciorek i Hnacik - panowie H i MaxSSJ, administratorzy, dbają żebyś przypadkowo nie robił SPAMu, nie zaśmiecał forum idiotycznymi postami i pytaniami które już padły na forum i zostały rozwiązane. Hnacika łatwiej zdenerwować. Jak Ci się to uda to dostaniesz ostrzeżenie w postaci procentów a jeśli się postarasz zaowocuje to banem. Hucior się nie rzuca, spokojnie rozwiązuje spawy, chyba że się napije albo wybiega w parku to możesz go czasami łatwiej zdenerwować więc uważaj Tongue
  3. granatowi - Ja i Szaki - moderatorzy, dbamy żebyś pisał zgodnie z zasadami, nie używał wulgaryzmów, ogólnie nie czepiamy się, jak coś źle napiszesz to Ci poprawimy, zostawimy autograf i pójdziemy przeglądać inny wątek.
  4. niebiescy - czyli tacy jakim kiedyś ja byłem a może i kiedyś będę, to już liczniejsza grupa, ogólnie twierdzimy że jesteśmy lepsi od was, że umiemy wszystko w Racerze, mamy inny kolor jest tak hipstersko. Tongue Tak na poważnie to jesteśmy żeby wam pomóc w razie jakiegoś problemu (Scott od spełniania wszystkich waszych zachcianek i wyszukiwania tekstur, modeli), tytuł ten dostaje ktoś kto ogarnia od jakiegoś czasu Racera i jakoś mu to idzie.

Post będzie rozwijany w miarę moich możliwości i wolnego czasu.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Lubię to! Odpowiedz cytując ten post
[-] The following 27 users Lubie to! Mariusz's post:
Adam Małysz (11-14-2014), Arek (11-14-2014), Axcess (12-11-2016), Cycu (12-22-2015), ExTazer (11-15-2014), Fiecu (11-14-2014), Filip Z M3 (01-28-2017), Huciorek (11-14-2014), Jakub (11-29-2015), Janush (10-17-2015), Lizak (07-14-2016), Lucas (11-14-2014), MerlinTS (12-20-2015), Miłosz (04-03-2016), NoFear (07-01-2017), Papug (08-09-2015), Patryk (11-14-2014), patryk2828 (11-14-2014), Pisarz (11-14-2014), Prawy (11-15-2014), RaGGa (11-14-2014), ReVill (12-01-2014), Seboo107 (11-17-2014), SensacjaAHa (05-02-2015), Volt (11-26-2014), Wolf (11-14-2014), Łysy (11-14-2014)
06-01-2015, 10:27
RE: Racerowe FAQ
Usunięcie znaczka jazdy w złą stronę
Szukamu w głównym folderze gry plik racer.ini
Następnie w tym pliku szukamy linijki "show_wrong_direction=1" to "1" zmieniamy na "0" i zapisujemy, potem włączamy grę i sprawdzamy czy działa.

Podstawowa klawiszologia
S - Start silnika
L - Światła
P - Pauza
SPACJA - Ręczny
F1 - Wł/Wył czas okrążenia
F2 - Obejrzenie powtórki
F4 - Wł/Wył lusterek
F5 - Wł/Wył ABS, TC itp.
F6 - Mapa trasy
F9 - Czat multiplayer
F12 - Zrobienie zdjęcia z gry

CTRL +
V - Zegary
G - Biegi
F - FPS

SHIFT +
F - Przywrócenie samochodu na trasę
R - Restart gry

SHIFT + ~ [TYLDA]
Snow [od 1 do 3] - Śnieg pada [po wpisaniu Snow 0 przestaje padać
Rain [od 1 do 3] - Deszcz pada [po wpisaniu Rain 0 przestaje padać
Stop engine - Gaszenie silnika
Start engine - Odpalanie silnika
Znajdź wszystkie posty użytkownika
[-] The following 4 users Lubie to! kosobud's post:
Axcess (12-11-2016), Mariusz (01-06-2015), Pisarz (01-07-2015), SensacjaAHa (04-13-2015)
23-08-2016, 17:47
Jak macie w konsoli deszcz wpisany to spróbujcie wpisać thunder od 1 do 3, to jest niby burza.
[-] The following 2 users Lubie to! Cycu's post:
GTAsas (08-24-2016), Młodziak (08-28-2016)
24-08-2016, 16:39
Jeszcze jest, co przydaję się czasami przy screenach.
- fog mie np 0.1,
- fog rayleigh np 0.1.
[-] The following 3 users Lubie to! Kerel's post:
Cycu (08-26-2016), GTAsas (08-24-2016), Młodziak (08-28-2016)
14-09-2016, 10:48
Czesc.
Mam nadzieje ze mi pomozecie Smile
Otoz gram juz pare lat w racera i mam problem z nowym kompem tzn kiedys mialem taki sam i nie dzialal racer bo co wlaczylem free ride to pojawial sie blad "nie wysylaj" na racer polska pamietam ze pomogli mi rozwiazac ten problem teraz z nowym kompem mam ten sam blad karta graficzna zintegrowana intel ramu mam 2gb procek tez nawet dobry i tak wiem ze tylko no cg bedzie dzialac a i tak do cg jestem negatywnie nastawiony Smile
Przepraszam za napisanie w tym temacie nie moglem znalezc dzialu pomoc. Wybczcie jestem tu nowy Tongue
14-09-2016, 11:28
http://rwn.boo.pl/forumdisplay.php?fid=8
Niemie mogłeś tylko nie chciałeś znaleźć.
VcRedist zainstaluj.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
28-12-2016, 15:22
Naprawde sporo sie nauczyłemAngel
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

© Marcin Werstak, RWN - Racer Według Nas. Powered by MyBB